Ako sme zvládli znížiť zvýšený cholesterol

Dnes sa ma švagriná pýtala, čo by som poradila pri zvýšenom cholesterole. Keďže som sama riešila podobný problém so svojou, vtedy 11-12- ročnou dcérou, viem, na čo sa treba zamerať.
Bola som prekvapená, keď sa sestrička u našej detskej lekárky opýtala po oznámení výsledkov z rozboru krvi mojej dcéry, keď sa jej znížil cholesterol z 5,6 na 4,8 mmol/l : „ A ako ste to dosiahli? Máme tu v ordinácii viacero detí so zvýšeným cholesterolom.“

Pravdou je, že od doktorky som rady, ako sa s tým popasovať, nedostala. Našťastie praktikujem východnú medicínu, výživové poradenstvo, takže som vedela, čo s tým. Taktiež som pochopila, čo mi táto situácia chce naznačiť: Venujem sa viac poradenstvu cudzím ľuďom alebo rodine? Rezignovala som pri ich odpore a testovaní môjho pevného postoja, čo sa týka zdravej stravy? Som si tým skutočne aj ja istá? Alebo je pohodlnejšie robiť to, čo robí väčšina, rozumej jesť to, čo väčšina?
No a pre dcéru znelo posolstvo: Váž si, čo máš doma a zamysli sa nad radami mamy, niečo na nich asi bude :-).

Ak práve riešite zvýšený cholesterol, položte svojmu lekárovi najskôr túto otázku: A aký mám dobrý cholesterol?
Celkový cholesterol môžeme rozdeliť na tzv. dobrý cholesterol – HDL a zlý – LDL. Číslo, ktoré Vám lekár oznamuje, je totiž súčtom dobrého a zlého cholesterolu.
LDL cholesterol je taký tuk, ktorý sa podieľa na vzniku aterosklerózy a jej komplikáciách. K jeho zvyšovaniu prispieva okrem zvýšeného príjmu nasýtených tukov a množstva cukru v potrave aj nedostatočný pohyb, priberanie na hmotnosti a fajčenie. Jeho hladina by mala byť do 3,5 mmol/l.

HDL cholesterol plní úlohu „vychytávača“ zlého cholesterolu. Pôsobí protizápalovo a antioxidačne.

Ku zvyšovaniu HDL cholesterolu vedie dostatok fyzickej aktivity. U žien by jeho hladina mala byť v rozmedzí 0,9- 1,4 mmol/l a u mužov 0,9- 1,2 mmol/l.

Takže, ako na to?
Okamžitá zmena – ráno na lačno vypiť 0,5 l vlažnej vody, ideálne destilovanej. Čistí celé telo – od buniek cez krv, cievy, pľúca, krásne odhlieňuje. Začnite 2 dcl a postupne každý deň zvyšujte dávku.

  1. zmena – vysadiť cukor, aj sladké ovocie – môžete konzumovať iba bobuľovité ovocie doobeda na prázdny žalúdok a min. pol hodinu po jeho konzumácii nič iné nejesť a nepiť
  2. zmena – každý deň sa hýbať – min. polhodinová rezká prechádzka, jóga, bicykel, posilňovací, kondičný tréning – striedať rôzne aktivity – ak sa mi nechce ísť zabehať, idem na jógu, alebo na prechádzku, na druhý deň zase viac ponamáham svaly pri posilňovacom tréningu – kliky, drepy, sklapačky zvládne každý aj doma, nemusíte hneď do posilňovne. Nájdite si na internete, ako cvičiť intervalové tréningy, tzv. HIT, tie sú najúčinnejšie. Nielenže znížite cholesterol, ešte sa aj zlepší nálada a spánok, pocítite nárast energie vďaka vylúčeným endorfínom.
  3. zmena – po 18.h už nič nejesť. Ak chodíte z práce neskoro domov, jedzte olovrant v práci, my to riešime pomocou zelených potravín – jačmeňchlorella nám dodajú potrebné vitamíny, minerály, enzýmy, vlákninu, aj očistu a regeneráciu. Zelené potraviny tiež potláčajú chuť na sladké, takže sa vraciame opäť k bodu 1 :-).

Dajte mi po 3 mesiacoch zavedenia týchto dobrozvykov vedieť, o koľko sa Vám znížil ten zlý cholesterol 🙂
Toto je len začiatok, ak si chcete ešte viac upevniť zdravie, prečítajte si môj e-book „Ako sa postarať o zdravie svojej rodiny“

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.