Viete, že belosť cukru vznikla úplným odstránením takmer všetkého prospešného, čo v pôvodnom produkte, cukrovej repe, bolo? A že si to, čo mu bolo rafináciou odobraté, biely cukor z organizmu zase naspäť berie? Takže nám kradne dôležité stopové prvky a vitamíny. To isté robí biela múka a rafinovaná soľ.

Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami. To sa stalo soli, cukru aj múke – po tom, čo sa začali priemyselne spracúvať, stali sa z nich 3 biele jedy dnešnej doby. Nič nie je iba zlé dobré, závisí od kvality a množstva.

Tak ako pri múke – nikdy by ste nezjedli toľko celých varených zŕn koľko z nich zjete múky. Je to podobné ako pri listoch koky a kokaíne – vyseparovanej drogy z listov.

1.biely jed

Kedysi sa múka mlela na žarnovoch a  celé zrno – tzn. s klíčkom aj šupkou. 30 rokov po tom, čo sa začali obilné zrná valcovať, aby vypadol klíčok (lebo však on spôsobuje žlknutie múky a preto sa múka nemohla dlho skladovať) a odstránila sa šupka ( nerozpustná vláknina z nej zabezpečuje dobrú peristaltiku čriev a tiež dlhšie vstrebávanie = dlhší pocit sýtosti), zažil človek prvý infarkt myokardu. Prečo? Lebo múka zalepuje všetky naše cievy, orgány!

V dnešnej dobe sa pšeničná múka dáva všade, je geneticky modifikovaná, má veľmi vysoký obsah lepku.

Slovo lepok je od

slova lepiť, takže zalepí aj naše telo. Pokiaľ by sa používali celé zrná obilia, telo sa s tým vie vysporiadať, pretože vláknina zo šupky a vitamíny, minerály z obilného klíčka sa postarajú o natrávenie lepku už v žalúdku a nepustia ho do tenkého čreva. V prípade bielej múky (hocijakej, nielen pšeničnej) sa lepok veľmi rýchlo dostáva do tenkého čreva.

Tenké črevo transportuje cez svoje steny živiny do organizmu, takto tam dopraví aj lepok, ktorý zalepí celý organizmus. Z toho vzniká zahlienenie, respiračné choroby, nadváha a v poslednom rade celiakia.

2.biely jed

Soľ

Kamenná soľ je často produktom podzemnej ťažby. Získava sa vykopávaním alebo prostredníctvom roztoku. V soľných roztokoch sa potom stolová soľ oddelí od iných látok jej rozpustením, koncentrovaním a následnou kondenzáciou alebo varením.

Morská soľ

Získavanie soli z morskej vody je pravdepodobne najstaršou metódou získavania soli. Morská voda sa usmerňuje do soľných záhrad, kde sa voda pomaly vyparuje. Všetky rozpustené ióny v závislosti od svojej rozpustnosti postupne kryštalizujú vo vrstvách. Chlorid sodný sa nachádza vo vrchnej vrstve, ktorá sa odoberá ešte pred úplným vyparením vody. Pri takomto spôsobe získavania soli nie je možné zabrániť kontaminácii inými soľami, práve to je však dobrou vlastnosťou. Pretože ak je soľ bohatá aj na ostatné minerály, neškodí nášmu organizmu. Piranska soľ má navyše tak vysokú solivosť, že jej stačí iba polovica množstva, čo ste používali doteraz.

Piransku soľ používame aj preto, že zo Slovinska urazila krátku cestu. Himalájska ružová soľ musí uraziť dlhú cestu a to znižuje jej energetiku, vibrácie sú nižšie vďaka dlhej doprave.

3.biely jed

Biely cukor je vyrábaný z cukrovej repy, jedná se o tzv. repný cukor. Pri spracovaní cukrovej repy na výsledný produkt, prechádza repa skutočne dlhým procesom spracovania, ktorý zahŕňa mnoho rôznych krokov čistenia šťavy z repy pomocou vápenného mlieka, rafináciou (prečistením od zvyškov melasy a vlákniny) atď. Výsledkom je biely cukor taký, ako ho poznáme, čo je produkt zbavený nečistôt a zároveň všetkých živín.

Pre peknú bielu farbu sa cukor síri pomocou oxidu siričitého. Oxid siričitý je označovaný ako E220 a rozhodne to nie je niečo, čo by sme chceli dávať deťom.

Jednoduché základné pravidlo znie:

Používajte potraviny tak, ako ich príroda stvorila.

Pri obilninách to znamená uvariť celé obilné zrná, pomlieť na mäsovom mlynčeku a používať na kaše, placky, aj ako korpus koláčov.

Pri soli používať soľ bohatú na minerály, spracovanú šetrným spôsobom, tak ako Piranská soľ.

Pri cukre odporúčam kokosový cukor alebo panelu.

Viac sa dočítate v kuchárskej e-knihe Zdravá kuchyňa = zdravá rodina.

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.