Vyzerá to banálne, ako skúmanie už známeho. Na druhú stranu – je skvelé vedieť, že máme doma vo vlastnej kuchyni v skutočnosti „vedecký vynález“ .
Vedci prišli na to, že vývar z kostí „inhibuje migráciu neutrofilov“. Menej učene napísané ovplyvňuje pohyb bielych krviniek, čím znižuje vedľajšie účinky zápalu v organizme napadnutom chrípkou alebo podobným vírusovým ochorením.
Takže – jednoducho vám bude lepšie s polievkou, než bez nej.
Vývar z kostí pomáhá „nakopnúť“ imunitný systém. Niečo dôležité, čo bežne nerobíme, však predsa len vedci pochopili: Dôležité je variť polievku pomaly. Jedine veľmi pomalý var – môže trvať pokojne až 24 hodín – totiž spôsobí, že
sa z kostí a šliach, ktoré na polievku použijeme, uvoľnia liečivé látky. Medzi nimi nájdeme kolagén, ale aj esenciálne aminokyseliny ako prolin, glycin a glutamin. Práve tie priaznivo pôsobia na naše zdravie i psychiku.
Okrem toho kostná dreň a minerály v kostiach obsiahnuté napomáhajú regenerácii krvných buniek. Keď naviac pridáte do polievky zeleninu, uvolňujú sa z nej ďalšie dôležité výživné látky, ktoré pridávajú svoj účinok k celkovo antivírusovému a antibiotickému pôsobeniu vývaru. Aj inak majú látky, obsiahnuté vo vývare ďalšie pozoruhodné účinky:
Kolagén a želatína podporujú rast vlasov, regeneráciu a zdravý vzhľad pokožky, zdravé trávenie a pomáhajú udržovať pevné nechty.
Glutamín je dôležitou aminokyselinou pre imunitu (a pri záťaži sa spotrebúva rýchlejšie než iné aminokyseliny). Okrem toho ide o „liek“ na syndróm dráždivého tračníka. To je obľúbený názov „mysterióznej choroby“ modernej doby, ktorá sťažuje veľa ľuďom život.
Ide o nešpecifické bolesti brucha, nafukovanie a poruchy stolice, o ktorých západná medicína netuší, z čoho vlastne pochádzajú. Zato však vie, že glutamín, obsiahnutý v dôkladnom vývare z kostí, je jednou z látok, schopných poskytnúť úľavu osobám, ktoré podobnými problémami trpia.
Glycín prirodzene detoxikuje telo. Okrem toho podporuje trávenie a správné vylučovanie žalúdočných štiav. Prolín priaznivo pôsobí na zdravie pokožky. Tiež je dôležitý na udržanie správnej hladiny krvného tlaku.
Kostná dreň je plná výživných látok. Podporuje činnosť imunitného systému. Kosti sú plné vápníka, horčíka, sodíka a fosforu. Rybie kosti okrem toho obsahujú jód. Bez týchto minerálov nie je možné uzdravenie tela – ich nedostatok vedie k zhoršeniu imunity i nervových funkcií, kŕčom a ďalším nepríjemným prejavom.
Pokiaľ do polievky pridáme ďalšie potraviny, ktoré podporujú imunitu, ešte viac jej liečivý účinok zvýšime. V takom prípade je však dobré, aby zelenina a ďalšie potraviny boli čo najzdravšie. Pokiaľ nemáte domáce, určite siahnite po nejakom overenom zdroji „bio“ či „organických“ potravín. Dôležitou súčasťou našich polievok by mali byť napríklad:
Huby, ktoré obsahujú mnoho bioaktívnych látok, vrátane polysacharidov, glykoproteínov, ergosterolov, terterpénov a dokonca antibiotík.
Mrkva – Nejde len o beta-karotén, ktorý se v priebehu trávenia premení na vitamín A. Ďalšími látkami, obsiahnutými v mrkve sú vitamín K, sodík, foláty, mangán, fosfor, horčík, vitamín E a zinok.
Cesnak – je jedno z najzdravších jedál na svete. Vyplatí se ho však pridať do polievky surový. Surový cesnak je totiž prírodným antibiotikom a likviduje aj vírusy a plesne.
Zeler – je dôležitým zdrojom antioxidantov a flavonoidov. Štúdie ukázali, že znižuje riziko zápalov aj srdcových chorôb, podporuje imunitný systém a naopak brzdí rast rakovinových buniek.
Cvikľa – hovädzí vývar pekne zafarbí. To ale nie je všetko. Cvikľa totiž obsahuje dusičnany, ktoré sú dobré nielen na zníženie krvného tlaku – uvolňujú a rozširujú cievy, čo sa hodí aj pri horúčke.
Ďumbier – antibakteriálne a protivírusové účinky.
Korenie – určite pridajte morskú alebo himalájsku soľ. Korenie pomáha zlepšiť trávenie, ale je tiež antioxidantom a pomáha proti baktériám, okrem toho pôsobí diureticky (teda odvodňuje). Kurkuma je v podstate všeliekom.
Tymián pomáha udržať zdravé obličky, srdce a mozog a je dobrým zdrojom mangánu.
V podstate je očividné jedno: pokiaľ uvaríme poctivý vývar z kostí a koreňovej zeleniny, doplnený čerstvým či sušeným korením (najlepšie
vlastnej „výroby“), urobíme pre svoje zdravie oveľa viace, než keby sme do seba pchali drahé lieky.
Takže nabudúce, než si naordinujete hormonálnu kúru proti osteoporóze, či než deťom dáte piate antibiotiká v poradí, pretože sú už opäť choré, skúste trochu zmeniť kurz: uvarte radšej skutočne poriadne silnú polievku. Sú to totiž podobné „banálne“ recepty, ktoré„mohli“ za relatívne dobré zdravie našich predkov. A môžu pomôcť aj nám.
Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa stravovať, stiahnite si eBook zdarma 5 pilierov zdravia a prečítajte si kapitolu Výživa.
Pokiaľ už máte zdravotný problém a chcete vyliečiť príčinu, nielen potlačiť príznak, objednajte si elektronickú knihu Ako sa postarať o zdravie rodiny.