Dospelý človek potrebuje denne vypiť toľko litrov tekutín, aká je jeho  hmotnosť vydelená číslom 20. Tento vzorec v dnešnej dobe platí iba v lete a pri fyzickej námahe. Keďže sa už nepohybujeme toľko, koľko by naše telo potrebovalo, stačia nám 3 l tekutín.

Ľudia si často neuvedomujú, že poriadna hydratácia zlepšuje koncentráciu a dobu reakcie (predovšetkým pri fyzickom cvičení) a súčasne zvyšuje počet kalórií spálených pri každodennej činnosti. Voda telu pomáha zbaviť sa nadmerného sodíka, ktorý môže spôsobiť zadržovanie vody.

Behom 24 h naše telo vypotí v priemere 100 ml tekutín, močom a stolicou vylúčime cca 1 l, vydýchame 900 ml v podobe pary. My musíme nielen nahradiť tento objem tekutín, ktorý každý deň strácame, ale taktiež sa tzv. prepláchnuť.
Prečo by sme sa mali „preplachovať“?
Na stenách celého zažívacieho traktu sa usádzajú zbytky nestrávenej a nevylúčenej potravy. Naše telo je od prírody nastavené na príjem veľkého množstva vlákniny. Ale v dnešnej dobe prijímame veľmi málo vlákniny, a tým sa objem nestrávenej a nevylúčenej potravy usadenej v klkoch hrubého a tenkého čreva  zväčšuje.
Aby sa toto nedialo, nielenže potrebujeme denne prijímať viac vlákniny, no zároveň aj dostatočné množstvo tekutín.
Ako opeknieť a omladnúť?
Voda napomáhá hydratácii kože a tá je vďaka tomu jemnejšia, mäkšia, pružnejšia a bez vrások (kú koži sa voda dostáva až nakoniec. Keď organismus nedostane dostatok vody, koža pocíti dôsledky skôr, než ktorýkoľvek iný orgán – takže dostatočnou hydratáciou v ústrety našej kráse!

Dodržiavať pitný režim je často len otázkou zvyku. Odporúčame mať stále pri sebe pohár vody a popíjať po troškách celý deň.

Dôležitá je však aj kvalita vody. Ak budete piť vodu z vodovodu, ktorá je tvrdá, chlórovaná, vo vnútri tela iba opláchne bunky a hneď sa vylúči. Ak budete piť minerálky, ktoré obsahujú anorganické minerály, budete si ešte aj škodiť, lebo my nie sme rastliny, ktoré vedia spracovať anorganické živiny, v našom tele sa budú usádzať a spôsobovať blokády v tele, zanášanie ciev, orgánov. My potrebujeme prijímať všetko organické.

Takže prvým krokom je vyčistiť vodu od všetkých siričitanov, dusičnanov, chlóru, anorganických minerálov. To najlepšie zaručuje reverzná osmóza. Vznikne nám čistá, ale technická voda, preto ju treba oživiť šungitom, zeolitom, ruženínom, krištálom, alebo perlami s efektívnymi organizmami. No a nakoniec prelejem vodu do karafy, do ktorej pridám vrecúško s pomletými koralmi. Vznikne mi voda s takou hladkou, viskóznou chuťou, pretože má nižší oxidačno-redukčný potenciál. Vďaka tomu sa voda dostane do buniek, ktoré vyčistí a hydratuje. V prvých týždňoch sa stane, že budete mať väčší smäd, aj keď budete viac piť, lebo bunky sa konečne začnú sýtiť vodou. Taktiež budete mať častejšie stolicu, lebo aj hrubé črevo sa poteší, že sa mu ľahšie pracuje.

Pripime si na zdravie! Čistou vodou 🙂


Súvisiace témy: Filtrácia vody        Druhy filtrov        

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.