Tento recept je veľmi vhodný, ak vás trápi predmenštruačný syndróm, mešká, či vynecháva menštruácia, tiež po 40-ke, keď sa znižuje tvorba progesterónu.
Troška teórie:
Každý mesiac spôsobuje hormón estrogén nárast endometria (výstelka maternice) a jeho následné zásobenie živinami, zatiaľ čo nárast luteinizačného/luteotropného hormónu (LH) vedie k uvoľneniu vajíčka z jedného z dvoch vaječníkov. Potom sa vo vaječníku v mieste, odkiaľ bolo uvoľnené vajíčko, vytvorí žlté teliesko a začne produkovať progesterón. Tento progesterón (doplnený o malé množstvo hormónu, ktoré sa vytvorí v žľazách nadobličiek) zastaví rast endometria a pripraví maternicu na možné prijatie oplodneného vajíčka.
Pokiaľ k oplodneniu nedôjde, dochádza k degenerácii žltého telieska, takže sa zníži hladina progesterónu a začne menštruačné krvácanie. Pokiaľ sa oplodnené vajíčko usadí v maternici, pokračuje žlté teliesko v tvorbe progesterónu. Po niekoľkých týždňoch (cca. v 12. týždni tehotenstva) nahradí žlté teliesko placenta a stane sa tak hlavným zdrojom progesterónu. Po zvyšok normálneho tehotenstva tvorí placenta pomerne veľké množstvo tohoto hormónu.
Pokiaľ hladina progesterónu nerastie a neklesá každý mesiac, je možné, že u ženy nedochádza k ovulácii alebo menštruácii. Pomôcť môže správna voľba potravín, napr.:
Smoothie na vyrovnanie hladiny hormónov
Pripravíme si:
– 150 ml kokosové mlieko (AROY-D je najkvalitnejšie na SK)
– 150 ml nesladené mandľové mlieko, alebo Bio ryžové z DM alebo zelený čaj, vychladený
– 1 čaj. lyž. mleté surové kakaové bôby
– 1 PL mleté ľanové semiačka (počas celého cyklu)
– 1 PL mlete tekvicové semiačka (1. az 14. deň cyklu)
– 1 čaj.lyž. sezamové semiačka alebo slnečnicové (15. az 28. deň cyklu, alebo po ďalší menzes)
– 1 čaj.lyž. chia semeno (15. az 28. deň cyklu, alebo po ďalší menzes)
– 1 čaj.lyž. spirulina – ak je k dispozicii alebo/alebo aj
– 1 čaj.lyž. (kopcovitá) zelený jačmeň
– 1 čaj.lyž. škorice plus ďalšie koreniny (klinček, kardamóm, badyán, čili, kurkuma)
– kolagén – ja používam írsky mach – alebo surové vajce alebo oboje
– za hrsť bobuľovitého ovocia (môže byť aj zmrazené – čučoriedky, maliny, jahody)
– za hrsť zelených vňatí (z petržlenu, mrkvy, redkvičky…) alebo divé byliny (žihľava, skorocel, šťavel, ďatelina, púpava…)
Všetky suroviny zmixujeme vo výkonnom mixére a pomaly popíjame najlepšie doobeda. ja časť vypijem a časť si odložím s chia semiačkami do chladničky, takže sa mi urobí taký zdravý puding, ktorý si dám až keď dostanem hlad – niekedy na desiatu, niekedy na obed 🙂 Smoothie je veľmi výživné a zasýti na dlho.
Každé sústo chvíľu prežúvajte, nepite ho ako nápoj. Mixovaním totiž odoberáme prácu našim čeľustiam, ale nie je zdravé, keď to rýchlo nalejeme do žalúdka.
Ak by ste naďalej, aj po 3 mesiacoch mali nejaké problémy s cyklom, ozvite sa na tatiana@banasova.sk, môžeme zharmonizovať a vyladiť hormonálny systém pomocou TČM.