Vedeli ste, že vitamín D je hormón?

Pred 6 rokmi som začala v noci zle spávať, uprostred noci som sa zobudila, išla na záchod a potom som nevedela zaspať aj 2 hodiny. Zo začiatku som sa prehadzovala, snažila sa zaspať, stále ležiac v tme. Potom som to vzdala. Niekedy som si čítala, niekedy dokonca pracovala na počítači, že však aspoň využijem čas a potom poobede som to dospala. Ale nepáčilo sa mi to.

Taktiež sa mi spomalil metabolizmus, začal sa viac ukladať tuk. Na to, koľko som sa hýbala, cvičila, zdravo jedla, mi to pripadalo nespravodlivé.

Pátrala som, čo je príčinou, zaradila do stravy viac bielkovín, vysadila cukor a začala piť smoothie na vyrovnanie hormónov. Pretože všetko ukazovalo na nízku hladinu progesterónu, ktorá má práve tieto príznaky na rováši.

A ako vzniká nedostatok progesterónu? Ide to aj s vekom, ale hlavnou príčinou je zvýšený príjem steroidných hormónov, hlavne xenoestrogénov = cudzích estrogénov. Tie sa v tele usadzujú, hlavne v tuku, telo má pocit, že má dostatok estrogénov, ale bohužiaľ tieto sú nefunkčné. A čím viac estrogénu, estradiolu a iných steroidných hormónov, tým menej sa tvorí progesterón, proste ho vytláčajú.

Hlavne v druhej časti menštruačného cyklu potrebujeme viac progesterónu, aj preto sa mi práve tieto 2 týždne prejavoval jeho nedostatok prerušovaným spánkom a priberaním.

Inak je progesterón neutrálny hormón, majú ho aj muži, aj keď v menšom množstve. Keďže nie sú cyklickí, ako ženy, ale ich hladina hormónov je stabilná, nepoznajú také príznaky ako my, ženy. Ale nedostatok progesterónu sa u nich prejavuje dvojitou bradou a zväčšovaním pŕs a tiež ukladaním tuku.

A odkiaľ sa berú tieto cudzie = xenoestrogény? Hlavne zo spodných vôd (z vycikanej antikoncepcie), z nadopovaného kuracieho mäsa a iných chuťoviek. Čo s tým?

Ja som do svojho denného režimu zaradila tieto návyky:

  1. V prvej časti svojho menštruačného cyklu (začína prvým dňom menštruácie) jem denne 1 polievkovú lyžicu tekvicových  semiačok, v druhej polovici 1 polievkovú lyžicu sezamových alebo slnečnicových semiačok, každý deň 1 PL ľanových semiačok. Semiačka pridávam do šalátov, ľanové niekedy varím v 2 dcl vody, takto prevarené veľmi dobre čistia črevá a liečia aj žalúdočnú sliznicu. Alebo si pripravím smoothie, ktoré celé doobedie popíjam, je veľmi zasycujúce.
  2. Užívam vitex jahňací a pupalkový olej TIENS Beauty Duo – Tiens SK, ktoré zvyšujú tvorbu progesterónu. Vitex jahňací sa nachádza v Clary Calm, natieram si ho na vnútornú stranu predlaktí a stehien a na podbruško.
  3. Balance na vyrovnanie hormónov natieram na dlane, chodidlá večer a ráno a tiež medzi kľúčne kosti, nad štítnu žľazu.
  4. nejem kuracie mäso (sú v ňom reziduá hormónov a antibiotík, ktorým hydinu dopujú vo veľkochovoch) a sladkosti (aj skryté cukry v priemyselne vyrábaných potravinách narúšajú hormonálnu hladinu)
  5. snažím sa udržiavať si stálu hmotnosť, percento  tuku nesmie byť vyššie než 30% (svaly by zase mali byť nad 50% a voda tiež nad 50%) – je dobré mať doma váhu, ktorá vie merať tieto veličiny. A na to treba pravidelný pohyb, najlepšie na čerstvom vzduchu.
  6. vodu si filtrujeme reverznou osmózou, ktorá obsahuje membránu o šírke 0,5 nm, ktorá prepustí iba molekuly vody, nič iné.

A skutočne to pomohlo, začala som cvičiť aj HIIT, Tabatu, potom Ashtanga jógu, teraz Tantra jógu a veľa, veľa chodiť, posledné 3 roky aj naboso, to tiež krásne rozprúdi energie v tele.

Naše telo je taká menšia chemická továreň. Jej procesy riadia hormóny. A ako som si  tak študovala všetko o hormónoch, prekvapilo ma, že aj vitamín D je hormón. A keďže sa treba starať o rovnováhu hormónov v tele, aj tento hormón si treba zabezpečiť.

Ako si zabezpečiť dostatok vitamínu D:

  • nenosiť slnečné okuliare, zabraňujú prenos informácie  cez oči do mozgu, že telo sa má pripraviť na slnečný kúpeľ,
  • nepoužívať opaľovacie krémy s chemickými prísadami, blokujú totiž vstrebávanie vit.D
  • opaľovať celé telo na pravé poludnie, z každej strany 20 min. alebo pri aktívnom pohybe (napr. záhradničenie, vešanie bielizne), viac netreba, určite nie celodenné vylihovanie na pláži
  • po opaľovaní sa sprchovať vodou bez chlóru a umývať sa tuhým prírodným mydlom, inak sa vit.D z pokožky zmyje. Vitamín D sa vstrebáva ešte 48 h po slnečnom kúpeli, ak ho nezmyjeme chlórom či ropou (parabény v kozmetických prípravkoch)
  • V zime: dodávať každý deň vitamín D3-omega mastné kyseliny s  vitamínom D v rybacom oleji  

Ak by ste naďalej, aj po 3 mesiacoch zavedenia týchto odporúčaní mali nejaké problémy spomínané v tomto článku, ozvite sa na mail: tatiana@banasova.sk , môžeme zharmonizovať a vyladiť hormonálny systém pomocou TČM.

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.