Viete, prečo by ste si pred výletom do prírody mali napchať do vrecka fenikel, tymian alebo levanduľu? Pretože vďaka tomu sa vám kliešte aj komáre vyhnú oblúkom!

Cez víkend som vyrobila repelent pre celú rodinu aj do Julkinej školy.

 

Ak sa vyhýbate chemickým repelentom, mám pre vás riešenie, a to viacero možností:

Najskôr niečo o kliešťoch:

4 mýty o kliešťoch

1. Kliešte žijú v lese, najčastejšie na stromoch – Ani náhodou, kliešte sa vyskytujú do výšky maximálne meter a pol nad zemou.

2. Najdôležitejšie je kliešťa vydezinfikovať a nie hneď ho vyberať – Nie. Čím dlhšie je kliešť zahryznutý, tým sa zvyšuje riziko prenosu infekcie. Vybrať sa musí okamžite, najneskôr do 48 hodín.

3. Kliešťa je najlepšie udusiť – Nie. Odborníci sú skeptickí, čo sa týka natierania olejom, krémom a podobne. Kliešť totiž v strese vyvrhne svoj obsah do nášho tela. Oblasť prisatia kliešťa preto radšej vydezinfikujte a s kliešťom netočte, ale ním mykajte, kým sa neuvoľní. Následne oblasť ešte raz vydezinfikujte.

4. Okamžite spoznáme, či nás kliešť nakazil – Nie. Vhodné je preto približne mesiac po odstránení kliešťa sledovať, či nemáme príznaky podobné chrípke. V takom prípade je vhodné vyhľadať lekára a informovať ho o kliešťovi.

Ako kliešte odpudiť?

Metód, ako znížiť riziko, že sa stanete hostiteľom kliešťa, je niekoľko. Prvým krokom je správne sa obliecť, teda zvoliť svetlé odevy, na ktorých lezúceho kliešťa hneď uvidíte a môžete sa ho zbaviť.

Výhodou sú aj dlhé rukávy a nohavice, najlepšie z hladkých materiálov. Tento základ je potrebné doplniť o repelenty, teda o látky, ktoré kliešte odpudzujú.

Naším typom pre vás je vybrať si také, ktoré súčasne neodpudzujú aj vás, teda prírodné.

Odožeňte ich vôňou

A tu prichádza k slovu aromaterapia. Kliešte niektoré vône nemajú v láske. Na prvom mieste je jednoznačne levanduľa. Práve preto je ideálne vyrobiť si zmes v spojení tejto rastlinky s tea tree olejom alebo citrónovou trávou.

Esenciu stačí vmiešať do rastlinného oleja. Na 10 ml oleja dajte kvapku levandule a kvapku citrónovej trávy alebo tea tree. Tento repelent môžete používať bez obmedzení, ale nie je vhodný pre deti do dvoch rokov.

Na odpudenie kliešťov však zaberajú aj tymian, mäta či eukalyptus. Silicu z nich stačí kvapnúť na vreckovku, ktorú si uviažete okolo zápästia alebo členka.

Môžete ju však naniesť napríklad aj na popruh od batohu, kožený remienok hodiniek alebo na topánky.

Funguje aj rozmarín

Domáci repelent proti kliešťom

Zo skúseností vieme, že dobre funguje aj odvar z rozmarínu. Pokojne vám postačí aj sušená bylinka. Vrecko rozmarínu vsypete do litra vody, pridáte lyžicu vínneho octu a privediete k varu.

Odstavíte, vychladíte, precedíte a odvar si môžete dať do rozprašovača, kde vám vydrží celé leto. Vždy pred cestou do lesa sa ním len jednoducho postriekate.

Práve takýto odvar (k rozmarínu som pridala ešte levanduľu a fenikel) som urobila cez víkend a jeho účinok som zosilnila éterickými olejmi (mäta pieporná, bazalka, eukalyptus, čajovník, citrónová tráva, tymián), ktoré som namiešala v správnom pomere a poradí. Tým sa ich účinok ešte zosilní. Mám rada univerzálne produkty, ktoré fungujú na všetko, takže som esenciálne oleje nakombinovala tak, aby repelent odpudzoval kliešte aj komáre.

Ak nemáte čas si vyrobiť svoj domáci repelent, môžete si objednať u mňa na: tatiana@banasova.sk

Taktiež doTerra má originálnu zmes TerraShield, tá nám zafungovala aj proti komárom na Bali.

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.