Funkcia vody

Aká je funkcia vody?

zúčastňuje sa na procese trávenia, vstrebávania a asimilácie potravy

 • zúčastňuje sa na procese vylučovania odpadových látok z čreva a obličiek
 • reguluje telesnú teplotu
 • dodáva bunkám kyslík
 • slúži ako mastiaci prostriedok pre kĺby a membrány
 • tvorí približně 92% krvi, pričom krv slúži ako prepravný prostriedok živín po celom organisme
 • voda je tiež hlavnou zložkou takmer všetkých telesných sekrétov a tráviacich štiav

Je dokázané, že 1%-ný nedostatok vody v tele vyvolává smäd, 5%-ný deficit spôsobuje zvýšenú teplotu a smrť organismu nastává približne pri 20%-nej strate tekutín. 

Niektoré štúdie dokonca preukázali vzťah medzi vysokou spotrebou vody a menším rizikom výskytu drobných ochorení, ako sú nádcha, zápcha a zápaly močových ciest, ale aj závažnejších ochorení, ako sú obličkové kamene a rakovina. Čím menej vody pijete, tým viac sa ju organizmus snaží uschovať na neskoršie využitie. Tento proces sa nazýva zadržiavanie vody, ktoré vedie k zväčšeniu buniek práve vďaka vode, ktorá sa v nich uschová. A v konečnom dôsledku potom k vzhľadu človeka s nadváhou. Jedná sa o tzv.vodnú obezitu.

Nedostatok vody môže viesť k prejedaniu, vzhľadom k tomu, že pocit hladu môže byť spôsobený dehydratáciou. Ak máte pocit hladu, je možné, že váš organizmus len potrebuje vodu, preto doporučujeme 30 min. pred každým jedlom vypiť veľký pohár vody. Vo väčšine prípadov sme len trpeli nedostatkom vody.

Sme neustále zahlcovaní rôznymi diétami a návodmi, ako účinne schudnúť, ale nie všetci si uvedomujú, že voda nám môže pomôcť skutočne schudnúť. Zo štúdií vyplývá, že ľudia, ktorí pijú veľké množstvo vody, majú väčšinou menší hlad. Dodržiavať pitný režim je často len otázkou zvyku. Odporúčame mať stále pri sebe pohár vody a popíjať po troškách celý deň.


Súvisiace témy:     Pitný režim  Filtrácia     Druhy filtrov   Energy

Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Kategórie
 • Stiahnite si e-knihu 5 pilierov zdravia

  Ak chcete spoznať základné pravidlá, bez ktorých sa pri upevňovaní zdravia nezaobídete, stiahnite si elektronickú knihu

  5 pilierov zdravia zdarma a pomocou 5 dobrozvykov si upevnite zdravie.

   

 • Najnovšie články