Túto 10-dňovú očistu zostavil Stanley Burroughs a nazval ju Master Cleanse. Jej cieľom je očistiť a zregenerovať vylučovacie orgány, zbaviť črevo hlienov, ktorými sa obaľuje, keď je telo zanesené toxínmi. Vrstva hlienu zabraňuje vstrebávaniu toxínov do krvi, ale aj výživných látok, preto sme zanesený človek pociťuje ustavičný hlad.

Recept:

ráno na lačno 1 l slanej vody

piť veľa čistej vody – 3 dcl na 10 kg hmotnosti/deň

6-10 citronád rozdeliť rovnomerne na celý deň

mätový čaj

večer pred spaním: bylinný čaj so sennou

Spísala som pre vás priebeh mojej očisty, verím, že niekto sa inšpiruje tak, ako som sa ja inšpirovala knižkou Petra Glickmana, ktorý opísal skúsenosti 100 účastníkov tejto očisty, ktorí ju držali v r.2004.

Večer pred pôstom som si urobila klystír, nech sa začne očista. Chcela som sa totiž vyhnúť čaju so sennou, ktorý sa má piť každý večer, aby uvoľnil z čriev všetky nánosy.

Naše črevo sa totiž obaľuje hlienom, aby neprepúštalo toxíny do krvi. Lenže potom sa nevstrebávajú ani živiny, takže človek cíti stále hlad a musí jesť niekoľkokrát denne. Naše telo nie je nastavené na neustály príjem potravy, ako posledných 60 rokov praktikujeme v našich končinách. Človek nemal stály prísun potravy každý deň a práve pôst medzi jednotlivými jedlami viedol ku zdraviu, lebo telo sa zregenerovalo, omladilo, spevnelo. Áno, čítate dobre, spevnelo, pretože pri pôste sa neodbúrava svalová hmota, ako tvrdí západná dietetika.

V  dokumente Liečba pôstom sú popisované vedecké dôkazy. Tento dokument mi pomohol vytrvať a prekonať detoxikačné príznaky.

Naše telo je naprogramované tak, aby mohlo svaly využiť pri love a zbere potravy, preto sa najskôr odbúravajú toxíny, potom tuk, v ktorom boli uložené a svaly sa spotrebujú až po dlhšej hladovke. Doba je individuálna, závisí práve od zásob toxínov a tukovej hmoty. Preto je to u niekoho 5 dní, u iného 40 dní. Treba však dodržať ešte jednu podmienku – pohyb na čerstvom vzduchu.

Ak mienite pri pôste sedieť a polihovať, tak si ho určite nedávajte.

1.deň: javorový sirup stupně C

Po večernom klystíre sa ráno ešte dobre vyprázdňujem, stolica je polotuhá

1 l destilovanej vody

0,7 dcl slanej teplej vody –> opäť sa vyprázdnim

1 polievková lyžica (PL) jačmeňa na 0,5 l vody + 30 chlorell + rybací olej, pretože chcem, aby moje telo prijímalo aj 3-omega mastné kyseliny. Spomalí to síce trochu detox, ale zase môžem fungovať a robiť, čo chcem.

Odšťavujeme zelené vňate, máme veľa hrozna, tak odšťavím aj to, pridám mrkvu, cvikľu, ďumbier, fenikel, stopkový zeler, ošúpaný citrón a túto šťavu spolu s priehrevajúcim čajom  (škorica, klinček, ďumbier, badyán) pijem doobeda. Prehrievajúci čaj pijem pri šťavách preto, aby ma tak neochladzovali, z toho dôvodu je aj v šťave ďumbier (2 cm-ový kúsok stačí)

Robím si prvú citronádu – 2 PL šťavy z bio citrónu, 2 PL javorového sirupu, 2,5 dcl vody, štipka kajenského korenia. Vodu používam teplú, chcem sa vyhnúť chladu, ktoré neprijímanie varenej stravy zo začiatku vyvoláva. Chladu predchádzam aj cvičením, akonáhle mi je zima, posilňujem na stehná, zadok, brucho, zacvičím si SM Systém. Je to nielen kvôli chladu, ale aj kvôli predchádzaniu odbúravania svalov.

Poobede ma začne pobolievať hlava – znak uvoľňovania toxínov, tak pridám ešte čistú vodu a idem si pospať, nech bolesť poľaví. Spánok pri pôste tiež predchádza podchladeniu tela.

Bolesť hlavy sa po 20 min spánku zmiernila, ale v pozadí ju cítim. To bude asi ten grilovaný syr a kúsok torty zo včerajšej oslavy :-), ktoré bežne nejedávam.

Robím si ďalšiu citronádu, pijem mätový čaj, veľa vody. Pri pôste treba vypiť aspoň 6 dcl tekutín na 10 kg hmotnosti. Do tohto sa nezapočítava ranný slaný výplach, lebo ten len presviští zažívacím traktom.

Za celý deň som mala 6 citronád. Hlava stále pobolieva.

Ďalší jačmeň: 1 polievková lyžica (PL) jačmeňa na 0,5 l vody + 30 chlorell

Spoliehala som sa na nočný spánok, že pominie, ale nestalo sa, v noci sa často budím, chodím na záchod. To znamená, že sa uvoľňuje voda, ktorú si telo zadržiavalo kvôli uskladneniu toxínov, ktoré nedokázalo vylúčiť práve kvôli neustálemu príjmu potravy.

2.deň

1 l destilovanej vody – toto si dávam, lebo som tak už roky zvyknutá, ráno si hydratovať telo a zároveň využiť očistné schopnosti organizmu, ktoré sú do 9 h maximálne

1 l slanej teplej vody –> už ide zo mňa iba voda, asi 3-4x behom nasledujúcich 2 hodín

1 polievková lyžica (PL) jačmeňa na 0,5 l vody + 30 chlorell +  1 PL rybacieho oleja

Dnes je pondelok, takže ráno idem s najmladšou dcérou na autobus – ona na kolobežke, ja behom, naspäť idem na jej kolobežke. Zvládam to aj pri miernej bolesti hlavy, čerstvý vzduch mi robí dobre.

Doobeda vypijem 2-3 citronády.

Poobede sa mi nedá zaspať, zrejme je telo prekvapené z energie, ktorú ušetrilo pri trávení tuhej stravy. Hlava ma stále bolí, ale dá sa fungovať. Na večer je to horšie.

Pri tejto očiste sa hrubé črevo čistí po vrstvách, citrón a kajenské korenie rozpúšťajú usadeniny a večerný čaj zo senny a ranný slaný výplach ich dostanú von.

Senny som sa trochu obávala, lebo dráždi črevá a dá sa na tom vybudovať závislosť, preto som očistu začala klystírom, vynechala večerný čaj a spoliehala sa na slaný výplach. Ale dnes som sa rozhodla tej senne dať šancu, lebo odchádza zo mňa iba voda a ak sa črevo má čistiť, musí odísť aj niečo tuhé. Tak som si kúpila bylinný čaj, kde je senny cca 20% a večer si ho dám.

Zase zle spím, často sa budím 🙁

3.deň

Konečne hlava prestala bolieť :-). Opäť ranný beh a kolobežka.

1 l destilovanej vody

1 l slanej teplej vody –> stále iba voda ide zo mňa, tak som sa rozhodla kúpiť si čistú sennu

1 polievková lyžica (PL) jačmeňa na 0,5 l vody + 30 chlorell +  1 PL rybacieho oleja

Popri príjme týchto tekutín (trvá to 2 hodiny) si zacvičím Ashtangu jógu. Už teraz cítim, že som ohybnejšia a teší ma to.

Dnes mi praje počasie, doprajem si slnečný kúpeľ, nahá vešiam na záhrade bielizeň, potom sa celá ponatieram olejom, keďže pri pôste je koža dosť suchá, treba sa o ňu starať a premasťovať ju. Začínam plieť burinu, táto činnosť ma baví jedine pri pôstoch, keď už čistiť, tak všetko :-).

Pol hodiny na slnku zaručí telu dostatok vitamínu D, ale treba opaľovať celé telo.

Pomáha mi čítať knižku o tejto očiste, sú tam rozoberané detoxikačné príznaky, to pomáha, aby som sa ich nebála. Ja som zatiaľ mala iba bolesť hlavy a zhoršený spánok.

Prečítala som si, že slaný výplach treba vypiť do 5 minút, aby naozaj zaúčinkoval, tak sa teším, že zajtra sa už lepšie vyprázdnim.

Na večer si dávam zásaditý kúpeľ v soli Meine Base, nech sa vylúčia škodliviny aj cez pokožku.

Počas dňa som vypila 9 citronád, mätový čaj a 1,5 čistej vody plus čaj zo senny večer.

4.deň

Dnes viac pracujem, ale ranný beh s Julkou zvládam, o 9:30 prichádza zákazník na diagnostiku a terapiu, tak si pripravujem citronádu na celé doobedie dopredu. Cítim pri práci také plynutie, som Tu a Teraz, úplne naladená na zákazníka. Aj on to cíti a odchádza veľmi spokojný, zharmonizovaný. Obaja máme dobrý pocit.

Poobede logistika s deťmi a ďalšie pracovné stretnutie. Toto je môj najlepší deň, necítim už hlad.

2 dávky zelených potravín a 8 citronád plus večer čaj zo senny mi úplne stačia na nasýtenie, doplnenie energie a živín a zahriatie.

Dnes som sa aj odvážila, zatiaľ som schudla 1 kg.

5.deň

Keď som dobehla domov a osprchovala sa, začala som upratovať. Pritom som rozliala pohár na stole, voda sa vyliala do drevenej dózy s chlorellou, ktorú deti nechali otvorenú. Tak som to brala ako znamenie, že si mám dať viac chlorelly, aby som predišla pôstnej kríze 🙂 Bolo ich asi 30-40, pričom ráno som už užila svoju dávku 20 chlorell.

Tekutiny tak ako včera. Cítim sa plná energie.

Dobre som spala.

6.deň

Aj keď pijem iba tekutiny, dnes je stolica polotuhá, čo je fajn, lebo sa uvoľnila ďalšia vrstva kalov a hlienov, čo obaľovala črevo.

Ráno som si zabehla s Julkou na autobus, potom som mala Tantra jógu. Cítim, že som pružnejšia, dobre sa mi cvičilo, svaly sa lepšie naťahovali, aj v ásane Bojovníka som ľahšie vydržala.

Poobede sme dostali domácu morku, bolo ju treba spracovať, tak som s manželom varila, ale bolo to trápenie. Mám rada kvalitné, čerstvé potraviny, a teraz som si nemohla dať. Akonáhle som dovarila, zaželala som im dobrú chuť, urobila si citronádu a išla do inej miestnosti.

Som rada, že som došla až sem :-).

7.deň

Ráno som sa odvážila a už je 2,5 kg dolu, aj objem tuku klesol o 2 %, svalová hmota sa zvýšila o 1%. To ma potešilo 🙂

Je sobota, takže dnes ráno  nebehám 🏃‍♀️ s Julkou na autobus 🚌, ešte aj prší, takže aj počasie mi praje, aby som si zacvičila HIIT 💪🎽. Potrebujem posilňovať zadok :-).

Uf, to je dobrá nálada, aj posilňovačky idú lepšie, napriek obmedzenému príjmu kalórií. Dnes sa tiež veľmi dobre cítim. Darí sa mi ľahšie vyhadzovať staré, nepotrebné veci, takže aj tento efekt očisty pozorujem.

8.deň

Zobudila som sa s poriadnou svalovicou, tak si idem ponaťahovať svaly s Ashtanga jógou. Poobede začínam cítiť ťahavú bolesť na vnútornej strane ľavého lýtka. Je tam dráha sleziny, tak sa asi búri proti nedostatku teplého jedla.

1 PL javorového sirupu vymieňam za melasu, nech je to pre pankreas a slezinu ľahšie stráviteľné.

9.deň

Ráno už pozorujem aj opuchnutý jazyk, čo je tiež príznakom oslabenej sleziny a pankreasu (sú to párové orgány) a tak sa rozhodujem, či to neukončiť. Táto očista by sa mala držať 10 dní, ale v podstate až do doby, než je ružový jazyk, bez povlaku, ale ten tam stále mám 🙁

Dodržiavam pitný režim ako doteraz, ale rozmýšľam, že už zajtra si dám vyrovnávací deň. Však to je tiež ešte očista, utešujem sa v duchu 🙂

10.deň

Dnes si už dávam iba 5 citronád. Dávky jačmeňa a chlorelly rovnako.

Kupujem si grepy, na obed si ich odšťavím spolu so zelenými vňaťami a žihľavou. Poobede dám variť zeleninový vývar. S chuťou ho večer vypijem.

Som vďačná, že som to takto dala, cítim sa skvelo.

11.deň

Stále zostáva ráno 1 l destilovanej vody a 1 l slanej vody, po hodine 1 polievková lyžica (PL) jačmeňa na 0,5 l vody + 30 chlorell +  1 PL rybacieho oleja.

Na obed opäť 2 grepy so zelenými vňaťami a žihľavou, teraz pridám ešte aj mrkvu a jablko.

O 15 h si dávam varenú tekvicu s ghee maslom a sójovkou a vychutnávam si to ako dezert. Keďže je to popučené na kašu, ešte stále som nemala tuhú stravu, ktorú treba hrýzť.

Večer si už dám iba zelené potraviny, vôbec nemám hlad, ešte som zasýtená z tej tekvice.

12.deň

Dnes si varím prvé tuhé jedlo – slzovku, cuketu a adzuki fazuľky – je to fajn na posilnenie sleziny, pankreasu a obličiek. Aj keď je to poriadne, do mäkka uvarené, cítim čeľuste, ako sa namáhajú pri žuvaní, veru si poriadne oddýchli 🙂

Po jedle som unavená, asi pol hodiny sa cítim, akoby na mňa niečo liezlo, ako chorá. Tí vitariáni majú fakt pravdu, že varená strava nám narušuje imunitu!

13.deň

Ovocie mi oveľa viac chutí než pred očistou, je to úplný pôžitok! Aj zelenina. Dnes som na ovocí, klíčkoch, zelenine a namáčaných orechoch. Ale aj po orechoch sa cítim unavená, asi som ich zjedla veľa.

Keďže som sa ráno nevyprázdnila, dávam si večer klystír. Hrubé črevo je fakt nejaké prázdne, po naliatí 2 l  bylinného čaju ma to vôbec tak rýchlo neposiela na záchod ako kedysi.

14.deň

Ráno sa vážim, nech si zrekapitulujem výsledky a som veľmi prekvapená:

4,5 kg, 3,2 % tuku išlo dole, svaly sa zdvihli o 3%.

Začínam si užívať voľné oblečenie, ktoré mi predtým bolo napasované 🙂

Pekne sa mi stiahol žalúdok, po jedle som dlho sýta a neláka ma nič sladké. Takže účel bol splnený. Varím si teraz zdravé jedlá a vychutnávam si ich s oveľa väčším potešením. Aké zdravé jedlá? To si môžete prečítať v mojej e-kuchárskej knihy Zdravá kuchyňa=zdravá rodina.

Tak čo na to hovoríte? Inšpirovalo vás to? Dáte si tiež takúto očistu? Napíšte mi na tatiana@banasova.sk.

Ja plánujem ďalšiu na jar a tiež nejaké jednodenné pôsty na Spln a Nov, pokiaľ mi bude vyhovovať termín.

 

 

 

 

 

 

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.