Láka vás Indonézia? Vrelo odporúčam, hlavne v zime, v pohode aj s deťmi…

Minulý rok sa mi splnil sen – vyrazili sme na 3-týždňovú dovolenku na Bali. Tešila som sa, že sa na Vianoce a Nový rok prehrejem, zima môjmu telu nerobí až tak dobre.

Leteli sme z Budapešti, cesta autom v pohode, ale ako sme vystúpili na letisku, Julka , naša najmladšia 6-ročná dcéra, zrazu začala panikáriť, že sa bojí letieť a že ju bolí bruško. Ona všetky strachy spracováva cez žalúdok, ale tu nebol priestor a čas na masírovanie bruška, či telovú sviečku, ktorá zvyčajne pomáha.

Intuícia mi našepkala: „Použi štrukturálny uhlík!“, a tak som s presvedčením, že jej pomôže, vytiahla malú lyžičku, dala 1/2 čajovej lyžičky štrukturálneho uhlíka do pusinky, Julka zapila vodou a trochu sa upokojila. Ono pomáha aj to, že sa môže spoľahnúť na mamu a že mama nespanikárila, však? O 10 minúť s rozšírenými prekvapenými očkami zahlásila: „Jaj, ako dobre sa mi vygrglo!“ (pre českých čitateľov – odříhlo :-)) Tak to veru prekvapilo aj mňa, od tej doby viem, že štrukturálny uhlík je aj na kinetózy a strachy prechádzajúce cez žalúdok.

Let už bol v pohode, teda niekoľko letov, cez Dohu v Qatare do Kuala Lumpur v Malajzii. Dievčatám sa veľmi páčilo, že mali svoj displej na sedadle pred nimi, vlastné slúchadla a mohli pozerať filmy.

S jedlom boli tiež spokojné, ja už pomenej, keďže doma sa snažím variť bez pšenice, lepku, mlieka, cukru. Ale vyrovnávali sme to jačmeňomchlorellou, tak sme to dobre zvládli.

Kuala Lumpur sa nám veľmi páčilo – samé mrakodrapy, vyspelá technika, bidetová sprška na každom záchode (to vlastne v celej Indonézii).

Čerstvé mladé kokosy 2x väčšie a 5x chutnejšie než dostať u nás, všade v ponuke smoothies a výborné korenisté jedlo. Hneď mi lepšie trávilo než doma, to sa mi páčilo.

Išli sme pozrieť China Town, dali sme si mladý kokos a smoothie, potom neskorý obed, veľmi chutný a lacný.

Práve preto, pokiaľ už ste našetrili na letenky,  vám Indonéziu vrelo odporúčam. Ubytovanie a stravu tu zoženiete lacnejšie než v našich končinách. 

Dievčatá zisťujú, čo sú to šľapacie záchody, tak sa učíme ich používať. Skoro na každom je bidetová sprška, to mi vyhovuje.

Len voda mi robila v žalúdku trochu šarapatu, dvojičky Petronas Twins Tower som zvládala s nevoľnosťou, ale štrukturálny uhlík opäť pomohol.

Petronas Twin Towers

Z výšky 480 m pozorujeme okolie.

Veža sa trochu hýbe, je mi divne. Môj žalúdok protestuje. Ale zvládam to bez újmy okolia.

Štvrtok, 22.12.Batu Cavesabsolvovali sme krásny výlet do jaskýň, ktoré stráži 48 m vysoká zlatá socha. Na prepravu používame UBER, je to najrýchlejšie, najpohodlnejšie a najlacnejšie riešenie.

Bolo veľmi horúco a my sme museli  vyšlapať 270 schodov. Všade sú rôzni bôžikovia a ich oltáriky. No a malé drzé opičky – makaky. Hlavne neukazovať zuby, to berú ako výzvu na boj! Evička sa s jednou skamarátila, aj ruky si podali  🙂

Pomaly sa spúšťa dážď, ktorý prechádza do poriadneho lejaku. Ešteže máme niečo suché na prezlečenie  🙂 . Čakanie využívame na občerstvenie – mladý kokos, čerstvo odšťavené džúsy a výborný obed. Všetko je tu lacnejšie než u nás.

Piatok, 23.12. Presúvame sa do Jakarty. Jakarta je špinavá, preľudnená, preplnená autami a motocyklami. Ľudia tu majú väčší odstup, človek z nich cíti, že chcú iba peniaze od nás. Komunikácia viazne.

Po raňajkách ideme do Národného múzea, nachádza sa na námestí Svornosti – Merdeka, ktoré má rozlohu 3 km2. Na opačnej strane je moslimská mešita vedľa kresťanského chrámu, pekné, ako tu vedľa seba nažívajú.

Ideme sa tam pozrieť cez park, konečne kúsok zelene, celkom si to užívam, aj keď je dosť horúco.

Uprostred parku sa nachádza Národný pomník – the National Monument.

National Monument – Monas (Indonesia)

Výstavba tohto pomníka začala 30 Augusta 1959. Stavba symbolizuje filozofiu “Lingga a Yoni”. Lingga je malta a Yonni palička a tieto sú súčasťou každej indonézskej domácnosti z minulosti. Sú symbolom staroveku, symbolizujú nesmrteľný život, noc a deň, dobré a zlé. Hlavnú zložku života. 80 metrov pod pomníkom sa nachádza múzeum o rozmeroch 80×80 metrov a nachádzajú sa v ňom rôzne výjavy z indonézskej histórie. Na vrchu pomníka je položený oheň nezávislosti, ktorý nie je skutočný. Ide o bronzovú odliatinu o váhe takmer pätnásť ton a vysokú štrnásť metrov. Táto odliatina je pokrytá 35 kilogramami čistého zlata, ktorá bola rozšírená na 50 kilogramov na 50-te výročie nezávislosti Indonézie.

Ak vás zaujíma pokračovanie, objednajte si e-book Zápisky z Bali. Nájdete v ňom viac fotiek.

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.

  • Kategórie
  • Stiahnite si e-knihu 5 pilierov zdravia

    Ak chcete spoznať základné pravidlá, bez ktorých sa pri upevňovaní zdravia nezaobídete, stiahnite si elektronickú knihu

    5 pilierov zdravia zdarma a pomocou 5 dobrozvykov si upevnite zdravie.

     

  • Najnovšie články