Zdá sa, že zima ešte nekončí a mnohým z nás už chýba energia. U žien, ktoré bývajú zimomrivejšie, sa pocit chladu a studených končatín pri vyčerpaní energie zväčšuje, nepomáhá často ani teplejšie oblečenie. Chlad totiž ide zvnútra.
Prečo tomu tak je?
Ženy sú podľa tradičnej čínskej medicíny považované prirodzene za viac „jinové“ – majú tým pádom väčší sklon k zimomrivosti než muži, ktorí sú „jangoví“. Ženy si v snahe udržať štíhlu postavu vyberajú ešte potraviny s ochladzujúcim účinkom – známe v európskom jedálničku ako diétne, ktoré sú podľa čínskej dietológie považované za jinové – s ochladzujúcim alebo osviežujúcim účinkom.
Čo by sme mali teda zaradiť do nášho jedálnička, aby sme sa zvnútra zahriali?
Medzi potraviny s teplým účinkom na organizmus patrí z obilnín pohánka, pšeno, sladká ryža, z mäsa sú to kuracie, teľacie, kuracia a hovädzia pečienka, jehňacie a hovädzie obličky, ale tiež garnát, úhor. Z mliečných výrobkov majú teplý efekt kozie a ovčie mlieko, plesňový syr a maslo a tiež vajíčka. Z ovocia sú to broskyne, čerešne, maliny, ďatle, liči, zo zeleniny pór, cesnak, chren, špargľa, pažítka, cibuľa. Z orechov a semiačok sú to vlašské a slnečnicové, mak. Z korenia je to ďumbier, škorica, badyán, bazalka, fenikel, klinček, korenie, rasca, muškátový oriešok, vínny ocot. Z nápojov sú zahrievajúci „tvrdý“ alkohol, červené, slivkové a ryžové víno, káva, ďumbierový čaj, čaj jogi… Zahrievajúce potraviny by mali s opatrnosťou konzumovať ľudia s vysokým krvným tlakom, po mŕtvici, častými migrénami spôsobené nadmerným „ohňom“ pečene (rozpínavá bolesť na vrchole alebo celej hlavy), sklonom k výbušnosti a hyperaktivite, ľudia s nočným potením, nespavosťou alebo suchým kašľom. Pre inšpiráciu pridávam recepty na zahrievajúce jedlá, ktoré nám chutia:
Potrebujeme: 100 g pohánky, 50 g mandlí 1 kocka údeného tofu alebo tofu s morskou riasou, 1 paprika 2 – 3 stredné veľké paradajky, sezam korenie (garam, masalu, majoránku, rascu, bazalku …) sójová omáčka, olej Postup: Pohánku zalejte dvojnásobným množstvom vody a povarte. Nakrájame nadrobno paradajky a papriku a tofu nastrúhajte nahrubo. Na panvici rozpáľte olej, nasypte mandle (možete si ich predvariť aby sa zlúpala kožtička) a opražte dozlatista. Pridajte nastrúhané tofu, koreniny a pokrájanú zeleninu. Chvíľku smažte, potom zalejte trochou vody a poduste. Pridajte uvarenú pohánku, nechajte vyvariť vodu a nechajte dôjsť chvíľku pod pokrievkou. Servírujte posypané praženým sezamom alebo petržlenom, obložte zeleninou podľa sezónneho výberu. Chutný a výživný pokrm, ktorého príprava nezaberie viac ako pol hodiny. Pražený sezam: sezam jemne pomeľte a opražte so soľou – je to výborné korenie.
Zeler nakrájame na kocky a pomaly opekáme do hneda na 2 PL oleja, poprášime soľou, paprikou, čiernym korením, popr. grilovacím korením.
Suroviny
Postup receptu Fazuľu namočíme deň dopredu, uvaríme do mäkka. Krúpy premyjeme a uvaríme zvlášť s 1 lyžicou oleja (potom nevykypia). Pridáme uvarenú fazuľu dochutíme soľou, korením a majoránkou. Spolu všetko premiešame, dáme do zapekacej misy. Na vrch poukladáme paradajky. Zapekáme vo vyhriatej rúre 10-15 min na 180 stupňov. Pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou a cibuľkou , ktorú sme si vopred nakrájali, ochutili vegetou a balzamikovým octom. Cibuľku môžeme aj udusiť na oleji. Dobrú chuť. V kuchárskej knihe Zdravá kuchyňa=zdravá rodina nájdete na každý mesiac tie správne recepty 🙂