Ako si posilniť imunitu a prestať sa báť

 

Pred pár rokmi som každý deň jazdila na bicykli pre najmladšiu dcéru do škôlky. A v tom čase som stretávala asi 70-ročného muža, ktorý behal cez park. Páčilo sa mi, že vo svojom veku má rovné držanie tela, je štíhly a vládze behať. Verím, že tento človek neberie chemické lieky a nemusí sa báť koronavírusu.

Lebo naše telá sú stvorené pre pohyb a pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu.

Mám 80-ročnú kamarátku, ktorá cvičí jógu už 30 rokov. Vždy má úsmev na tvári a teší sa zo života, ktorý má veru dosť aktívny. Neberie žiadne chemické lieky, naopak, dbá na vyváženú rastlinnú stravu a taktiež pomáha svojmu organizmu prírodnými doplnkami výživy a superpotravinami. Tiež si myslím, že nie je ohrozená koronavírusom.

Minulý rok som bola v saune a vstúpil tam pán, podľa šedivých vlasov a vrások na tvári, odhadujem že sedemdesiatnik. Ale za jeho vyšportované štíhle telo by sa veru nemusel hanbiť ani štyridsiatnik.

Preto som si týchto ľudí všimla, lebo sú to výnimky potvrdzujúce pravidlo. Výnimky z toho, ako ostatní sedemdesiatnici vyzerajú, pestujú nanajvýš pohyb medzi obchodom, chladničkou a obývačkou, kde zasadnú pred televízor.

A to je škoda. Lebo o telo – chrám našej Duše – sa treba starať a vážiť si ho. Kto sa nehýbe na čerstvom vzduchu, pchá do seba priemyselne spracované potraviny, neváži si sám seba.

Vidím teraz posun u ľudí, začínajú sa viac zaujímať o to, čo urobiť pre svoje zdravie a hlavne o prevenciu. To ma teší v týchto dňoch, verím, že im to aj vydrží.

Ak ešte neviete, čo je základných 5 pilierov zdravia, stiahnite si zdarma e-book 5 pilierov zdravia.

A tiež dúfam, že keď skončí toto šialenstvo okolo koronavírusu, začnú sa média venovať tomu, ako predchádzať srdcovocievnym ochoreniam, na ktoré ročne zomiera na svete 17,9 milióna ľudí. Na Slovensku a v ČR je to najčastejšia príčina úmrtí.

Príčinou je znečistené ovzdušie, fajčenie cigariet (to si človek koncentrovane znečisťuje vzduch ktorý vdychuje – vedome a ešte za to platí), prejedanie sa (k tomu ešte nekvalitnými, priemyselne spracovanými potravinami), nedostatok pohybu.

Ako si zlepšiť svoju stravu, sa naučíte v e-booku Zdravá kuchyňa = zdravá rodina.

Našťastie prvý faktor sa zlepšil – vďaka karanténe sa obmedzila na celom svete priemyselná výroba, doprava. Dokonca blízko Benátiek – pri Burane sa objavili delfíny, len vďaka tomu, že ich už nerušia vaporetta, ktoré tam stále premávali.

Znečistenie ovzdušia usmrtí viac osôb než infekčné choroby ako HIV či malária dohromady. Štúdia zároveň odhaduje, že ak nedôjde v tejto veci k nijakým zmenám, počet úmrtí sa do roku 2050 dokonca zdvojnásobí – vyšplhá sa teda na 6,6 milióna ročne.
Najviac – 1,4 milióna – úmrtí ročne, zapríčinených znečisteným ovzduším, zaznamenáva spomedzi všetkých krajín ČÍNA (tj. 0,1% čínskej populácie a v mestách je to výrazne viac). Počet úmrtí na koronavirus – bol 803 ľudí k 27.3.2020 pričom smrtnosť je od 0,2% pri mladých až po 4% pri starších ľuďoch.

Takže výsledkom bude menej úmrtí na následky znečistenia ovzdušia.
A myslím, že to číslo bude vyššie než 803.

Druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku a v  ČR je RAKOVINA. Vo svete je však na prvom mieste – len za prvé 3 mesiace tohto roku na ňu zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Tiež sa jej dá predchádzať. Na mentálnej úrovni je spôsobená životom plným povinností a málo radostí. Keď človek nepočúva svoju Dušu, ale koná podľa toho, čo chcú druhí.

Na fyzickej úrovni je to nadbytok živočíšnych bielkovín, konzumácia priemyselne spracovaných potravín, elektromagnetický smog, príliš veľa hluku a stresu.

Na treťom mieste sú neurodegeneratívne ochorenia – Parkinson, Alzheimer…

Tu pomáha vysadiť lepok, ktorý zalepuje nielen nervové zakončenia v mozgu.

Na energetickej úrovni pomôže ako prevencia uzemňovať sa, sťahovať svoju pozornosť z hlavy do svojho vitálneho centra, do svojho stredu. Zabezpečí vám to práca na záhrade, keramika, chodenie na boso po tráve, pobyt v prírode. Z éterických olejov je olej uzemnenia Balance.

Ako predchádzať a liečiť najčastejšie choroby dnešnej doby, sa môžete dozvedieť z e-booku Ako sa postarať o zdravie rodiny – momentálne veľmi aktuálne a žiadané čítanie.

Na záver zopár praktických rád, ktoré môžete v súčasnej situácii hneď uviesť do praxe:

Odporúčam tento čas využiť pre upevnenie rodinných vzťahov (viac tolerancie, láskavosti, pozornosti svojim blízkym), naučiť sa variť nové, zdravé jedlá a takto aj nakupovať. Viac v e-booku Zdravá kuchyňa = zdravá rodina.

Ak poznáte základné pravidlá zdravého životného štýlu, tieto potraviny doma zrejme máte. Možno však ešte niečo doplníte:

  • čerstvá zelenina a ovocie
  • rakytník ako čistý zdroj vitamínu C
  • šípky (čaj zo sušených plodov)
  • orechy ako zdroj zdravých tukov (nie arašidy)
  • chren a zázvor, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu
  • koreniny ako škorica, kurkuma, chilli
  • semená ako zdroj potrebný na imunitu črevnej mikroflóry ale aj vitamínov a antioxidantov
  • med a všetky včelie produkty
  • akékoľvek strukoviny
  • cesnak kvôli protizápalovým účinkom
  • cibuľa, ktorá posilňuje imunitu, znižuje zápaly
  • ryby namiesto klasického mäsa ako zdroj omega3mastných kyselín
  • kyslé mliečne produkty ako kefír a bryndza, obsahujú živé kultúry a podporujú zdravú mikroflóru

Cvičte a hýbte sa každý deň. Kedy inokedy sa naučiť pózy z jógy ak nie teraz? Nájdite si videá, podľa ktorých si doma zacvičíte aj bez činiek a závaží. Napr. 5 Tibeťanov, alebo cviky zo šank prakšalány, tie som si veľmi obľúbila a aj keď si nerobím očistu, občas si ich zacvičím, veľmi dobre spevňujú trup.

Ak máte možnosť, cvičte na čerstvom vzduchu, v záhrade. Absolvujte prechádzky v lese mimo ľudí, prípadne choďte behať niekam, kde budete väčšinu času sami.

Vitamín D je v týchto dňoch mimoriadne dôležitý, no ako ho do tela dostať, keď máme byť doma? Jednoducho. Vybehnite na balkón, do záhrady, otvorte si okno, keď vám bude svietiť slnko do bytu. Aj tu platí, že aj pár minút je lepších ako nič. Vypite si obľúbenú kávu alebo čaj, na chvíľu vypnite a slňte sa.

Spánok a pokoj sú dnes veci, ktoré si môžeme konečne dopriať. Ak máte možnosť, meditujte alebo len od všetkého na chvíľu vypnite a kontrolovane dýchajte. Spánok by mal byť ničím nerušený, preto si na noc vypínajte všetky elektronické zariadenia a pred spaním už nečítajte žiadne zlé správy na internete. Siahnite radšej po knihe, snažte sa myseľ udržiavať pokojnú.

P.S. Počas chrípkovej sezóny 2018/19 nahlásili všeobecní lekári v SR 157.644 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení. Následkom chrípky zomrie u nás ročne viac ako 800 osôb. Tak prečo sa média nezmieňujú o tomto  a prečo nemáme každý rok karanténu?

Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.