Biologické hodiny

Naše telo pracuje v cykloch – či už ročných, mesačných (podľa Mesiaca) alebo denných. Ak tieto cykly poznáme, môžeme ich využiť vo svoj prospech a „netlačiť na pílu“ vtedy, keď to nemá zmysel.
Ak prijmeme rytmy nášho tela, orgánov, budem zdravší a spokojnejší.
Začneme polnocou, kedy naše telo potrebuje, aby bolo pod perinou – pečeň sa totiž najlepšie regeneruje v spánku a v teple:

1.00 – 3.00
Aktivuje sa pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Neodporúčam piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu.
3.00 – 5.00
V činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú bežne zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky.
5.00 – 7.00
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Odporúčam navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Prebúdzať sa treba postupne, lebo chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť veľa čaju.
7.00 – 9.00
Do činnosti sa dostáva žalúdok. Pomôžeme mu vypitím niekoľkých pohárov čistej teplej vody. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny, najlepšie vo výživnom, plnohodnotnom jedle. Pomôcť si môžeme superpotravinami ako sú jačmeňchlorella, keďže dnešné potraviny už neobsahujú toľko živín ako kedysi. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha.
9.00 – 11.00
V činnosti je pankreas a slezina. Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej námahe, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.
11.00 – 13.00
Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy!!! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.
13.00 – 15.00
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.
15.00 – 17.00

Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

Obličky

17.00 – 19.00
V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému čo im škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliam, káve, alkoholu, chladu, stresu.
19.00 – 21.00
Do činnosti sa dostáva obal srdca – perikard, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta.
21.00 – 23.00
Najväčšia aktivita trojitého ohrievača, tzn. súhra, prepojenie tých najdôležitejších orgánov. Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Vhodná je teplá vaňa alebo vedomé milovanie s milovaným partnerom. Nefajčíme a vynechávame jedlo.
23.00 – 1.00
Začína pracovať žlčník. Dôležité je v túto dobu spať. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.
A takto to ide dokola každý deň. Poznať svoje telo a svoje rytmy znamená vedome žiť  TU a TERAZ, čo je ten najjednoduchší návod na ŠŤASTIE :-).
Tatiana Banášová
Úspešne sa starám o zdravie svojej rodiny a rodín svojich klientov pomocou správnej životosprávy a východnej medicíny. Sprevádzam ich na ceste za zdravím, aby si mohli užívať spoločné chvíle v kruhu svojich najbližších v radosti a bez starostí. Môj príbeh si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.